reklama

O láske k človeku

Mnohí ľudia sa zvyčajne začudujú, keď počujú slovo fyzioterapeut. Obvykle sa stretávam s reakciami: „A to je čo, to...(nasleduje skomolený názov mojej profesie)?”, alebo „Aaaa, jasneee, masérka!” Pri tejto vete vždy len preglgnem naprázdno. Ale áno, nemýlite sa. Aj masírujem. No napriek tomu nebude na škodu, keď vám túto profesiu priblížim trošku bližšie. Dozviete sa, že nielen doplnková liečba akou je masáž, robí moje povolanie príťažlivým.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pokiaľ ste si slovo fyzioterapeut ešte nestihli vygoogliť, v preklade znamená liečiteľ tela, či zastarane rehabilitačný pracovník.
Fyzioterapeuti liečia (rehabilitujú) ľudí s telesnými problémami, ktoré sú zvyčajne zapríčinené úrazom, ochorením a vekom. Zameriavajú sa na problémy, ktoré postihujú svaly, kĺby, šľachy, srdiečko atď.
Cieľom fyzioterapeuta je zlepšiť zdravie pacienta, naučiť ho byť sebestačným, a teda skvalitniť jeho spôsob života.
Toľko v skratke zo serióznej, všeobecnej poučky.

My fyzioterapeuti sme takí malí čarodejníci. Skutočne, niekedy dokážeme robiť i zázraky. Poznáme zákonitosti tela, a od toho odvíjame jednotlivé terapeutické metódy. Dávame pokyny o správnom spôsobe sedenia, státia, chodenia a iných pohyboch. Používame zázračné cvičenia, sice veľakrát s krkolomnými, ale zato účinnými gymnastickými prvkami. Niekedy nútime pacientov doma žmýkať prádlo v rukách, umývať okná i niekoľkokrát do mesiaca, či robiť si zásoby po domácky vyrobených slížov. Ktosi by si myslel, že nemáme fantáziu. No opak je pravdou. Pri istých diagnózach je účinok liečby prácou rokmi overený a bezkonkurenčne ten najlepší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do našich kompetencií spadá i liečba elektrickými prúdmi. Pacientov posielaných na elektroliečbu by som rozdelila na 3 skupiny. Prvú tvoria tí, ktorí pociťujú elektriku už pri nulovej, čiže žiadnej, intenzite. Tu vám zostáva len dúfať, že keď nie účinok elektrického prúdu, tak aspoň placebo efekt pomôže. Druhou skupinou sú pacienti normálni, ktorých netreba komentovať. A tretiu skupinku tvoria pacienti zošokovaní elektrickým prúdom – pamätajte, že vždy vinou terapeuta (aj keď je v tom terapeut nevinne)!
Taký elektrošok je občas veľmi užitočná procedúra najmä pre pacienta, ktorý je múdrejší ako vy, menežuje celý postup liečby a chytá sa toho, čoho sa chytať nemá. Takýto pacient si nevedomky rád púšťa do tela viac prúdu ako dokáže zniesť. Inokedy sa stáva, že pacient svojim "šokom" zošokuje aj terapeuta. Vedia sa o to postarať najmä tí vynaliezaví pacienti, ktorí či už na nulovú intenzitu, alebo už na najmenšie pocítenie elektrického mravenčenia, reagujú náhlym zhodením elektród z tela. Tento jav obyčajne sprevádza hrôzostrašný hysterický výkrik pacienta. A vy, vo veľkej snahe zachytiť do ruky elektródu vyhodenú do luftu (predsa ste tu intenzitu elektického prúdu ešte ani nezačali zvyšovať), utrpíte ďalší šok! Tentoraz ten pravý – elektrický. Totiž, vzápätí na to, ako sa pacient pokúsil o nový rekord vyhodenia elektródy do výšky, ste si ani nevšimli, že jedna z padajúcich elektród káblikom alebo svojou váhou pootočila koliečko na reguláciu intenzity a jej hodnota vyletela do výšin. Výsledok? Ruka sa vám trasie ešte dobrú pol hodinu. A zbytok dňa sa zaprisahávate, že nabudúce si nedovolíte žiadne zanedbanie pracovných povinností a mašinu umiestnite v dostatočnej vzdialenosti od pacienta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komické situácie vznikajú i pri tzv. hydrokinezioterapii (rozumej pohybová liečba vo vode). Ľahko sa stanete svedkom úkazu, ako pri snaživom vyskakovaní vzniknutý tlak vody komplet odhalí hruď nejednej pacientky. Keď sa tak stane, snažíte sa poodhalenú pacientku upozorniť na nehodu s jej vrchnou časťou plaviek a neupútať pritom pozornosť ostatných v skupine. Pacientka si všimne váš pohľad a nenápadný posunok rukou smerujúci k nej. Očividná radosť z nadľahčeného pohybu, ktorá jej už v úvode vyčarila na tvári úsmev natiahnutý od ucha k uchu, sa tým ešte graduje, odkýva vám a odušu skáče ďalej. A vám neostáva nič iné, len v sebe dusiť smiech a čakať, kým na to pacientka nepríde sama, alebo ju na to neupozorní ktorýsi z cvičiacich susedov.
Alebo - počas precvičovania si odstránite padajúce pramienky vlasov z čela, pričom tento istý pohyb snaživo zopakuje celá 15-členná grupa pred vami. V tom momente viete, že na bazéne preháňate jednu z najpoctivejších skupín v dejinách rehabilitačného cvičenia vo vode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo fitness vaše oko pobaví nejeden nováčik. Spomeniem jedného, ktorý miesto toho, aby sa spýtal ako správne použit prístroj na posilňovanie svalstva paží, využil pripevnené sedadielko ako stupienok, suverénne vyliezol na železnú konštrukciu a špekuloval nad novými, stopercentne ešte neobjavenými spôsobmi využitia tohto posilňovacieho zariadenia. Alebo vám neunikne, ako chce 60-ročný pán zapôsobiť na vytrénovanú mladú dámu, domáha sa jej pozornosti vtipkovaním, ochotným podávaním náradia, odbornými radami a neprestajným obletovaním (už mu chýbajú naozaj len krídla). Objekt jeho záujmu je naďalej neprístupný, čo ženie deduška do extrému. Prekonáva svoje fyzické možnosti, nakladá si miesto znesiteľného 30-kilového závažia 60-kilové, ignoruje vaše varovanie, zafučí a dá do pohybu kladku. V tom okamihu mu ostrá bolesť v krížovej časti chrbtice pripomenie, prečo je na rehabilitácii. Ale to sa mu už vydral z hrude zvuk pripomínajúci rev zraneného zvieraťa, ktorý na malú chvíľu ochromí všetkých prítomných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No a konečne v neposlednom rade i masírujeme – teda hladíme, hnietime, mágame a stláčame neposlušné a boľavé svalíky. Pri masážach je hlavným nepriateľom a rizikom vzniku faux pas vaša únava. Neodporúčam žiadne nočné flámovanie počas pracovného týždňa! Príbeh istého nemenovaného kolegu je tomu iba príkladom. Prekonávaním spánkového deficitu sa dostal počas masírovania do veľmi ošemetnej situácie. Zívol si a otvoril pritom ústa dokorán. To všetko by bolo ok, pokiaľ by mu v tom momente nevypadla z úst žuvačka. A to priamo na chrbát pacientky.

Do tejto chvíle máte možno pocit, že fyzioterapeuti v práci nerobia nič iné, len sa zabávajú. Avšak tak ako má minca rub a líc, tak aj naše remeslo má i tú druhú, tienistejšiu stránku. Nie vždy je nám do smiechu. Neraz sa stávame súčasťou okolností, kedy pacient znáša svoje zdravotné postihnutie veľmi zle. Prepadá depresiám, separuje sa od ľudí, odmieta na sebe pracovať, odmieta spolupracovať. Život prestal mať pre neho cenu. Často z jeho úst počujeme vety – niekedy plné hnevu, inokedy so znakom rezignácie: „Sestrička, dajte mi pokoj, mne už nič nepomôže. Je to zbytočné”, či vety: „Som len na príťaž. Nebaví ma žiť”.

Denne sa stretávať s utrpením, bolesťou a vidieť hlboký smútok v očiach, byť pre mnohých ľudí oporou, znamenať pre nich nádej, stojí veľa síl a energie. Ku koncu pracovného dňa sa cítite vyšťavený fyzicky i psychicky.
Napriek tomu odchádzate z práce s neopísateľným, pri srdiečku hrejivým pocitom. S pocitom, že ste dnes niekomu pomohli byť zdravším a šťastnejším. A práve o tom je práca fyzioterapeuta. O láske k človeku.

Radovana Keliarová

Radovana Keliarová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý môj doterajší život je zmena. A prežívanie snov. Bláznivé veci ma pritom neobchádzajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKuwaitlandFotkyMôj chlebíkSúkromnéĽudia a ich dotykyCestovateľské impresieFotodenník zo školy v prírode

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu