reklama

Zamínovaná Failaka a poklad ametystov

Včera sa v médiach vyskytla informácia o ostrove Failaka, o slovenských archeológoch a ich ametystovom poklade. Už v januári 2005 naše média priniesli správu o tom, že koncom roku 2004 na ostrove Failaka, patriacemu Kuvajtu, objavila expedícia slovenských archeológov kamennú architektúru, staré pohrebisko a vzácne pečate z obdobia Starobabylonskej ríše z prelomu 2 a 3. tisícročia pred Kristom. Táto správa prispela k tomu, že som sa začala zaujímať o Failaku viac. V tom čase som bola od tohto ostrova vzdialená len čo by kameňom dohodil. Jeho návštevu som si preto nenechala ujsť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keďže Kuvajt neprikladá dôležitosť cestovnému ruchu vo vlastnej krajine, o Failake som sa dozvedela najmä z rozprávania mojich kuvajtských pacientiek a o čosi málo informacií som získala prostredníctvom internetu. Často tu je opisovaný ako krásny ostrov, hodný videnia. Tiež s upozornením na prípadné nebezpečenstvo mín – totiž počas vojny v perzskom zálive bolo pobrežie Failaky husto zamínovane Iráčanmi a je možné, že niektoré míny ešte neboli detekované.
Ešte pred piatimi rokmi (teda nie je to tak dávno) nebola Failaka prístupná kvôli tejto skutočnosti verejnosti. Američania tu mali základňu, ktorá mala postupne očistiť ostrov od ničivých zbraní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V apríli tomu boli dva roky, čo sme spolu s kamarátkou Eliškou podstúpili riziko stretnutia s nevybuchnutou mínou a nasadli na trajekt smer Failaka. Trajekt v tom čase premával raz denne a bolo zjavné, že už nejaký ten rôčik brázdi vlny zálivu. Prepravoval najmä vojakov slúžiacich na tomto ostrove, a až potom slúžil pre malú skupinu zvedavých turistov, miestnych víkendových piknikárov a len zopár bývalých obyvateľov tohto ostrova, ktorí pomaly rekonštruujú svoje schátralé a bombami zničené príbytky. Väčšinu domov totiž odkúpila od pôvodných majiteľov kuvajtská vláda pre svoje vojsko, ktoré ešte i v súčasnosti využíva územie ostrova na vojenské cvičenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Trajekt
Trajekt 

Cesta na 20 km vzdialený ostrov od hlavného mesta Kuvajt City trvala 1,5 hodiny. Len čo sme vkročili na pevninu, vojenská polícia nám odobrala idetifikačné karty a pasy – zo sprísnenych bezpečnostných dôvodov. Tieto opatrenia sa zaviedli v októbri v roku 2002 po teroristickom útoku dvoch civilistov s kuvajtskou národnosťou - sympatizantov skupiny Bin Ládina. Zabitý bol jeden americký vojak a niekoľko ďalších bolo zranených. Nakoniec boli odvetnou reakciou američanov zabití i obaja útočníci. Stalo sa to počas vojenského cvičenia. Doklady nám boli vrátené až pri odchode z ostrova. Na ostrove sme nenašli žiadne informačné centrum, ktoré by vám podalo potrebné info o tejto oblasti, či odporučilo nejaké miesta, ktoré by stáli za videnie.
A tak sme hneď po príchode na ostrov absolvovali pešiu túru po blízkej dedine nachádzajúcej sa v troskách. Na konci prechádzky sme úplnou náhodou natrafili na okoloidúce vyhliadkové vozidlo, ktoré premávalo po ostrove a ukazovalo náhodilým záujemcom jeho krásy – púšť, poriedko rastúce palmy a ruiny kedysi obytných domov.

Prejdite kurzorom po obrázkoch a tie sa zmenia na iné obrázky (majte strpenie, možno to chvíľu potrvá :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Ďalším náhodne objaveným miestom našej zábavy a kultúrneho vyžitia na ostrove bola oáza Heritage Village, mini rezortík, ponúkajúci návštevníkom pohľad na tradičnú architektúru a život v minulosti.

Obrázok blogu

Naďabili sme aj na Motel so 4 hviezdičkami :), a tiež reštauráciu.

Obrázok blogu

Vyhliadky Failaky do budúcna sú priaznivejšie - kuvajtská vláda plánuje jej rekonštrukciu a chce z nej urobiť veľkú turistickú destináciu. Do tohto projektu hodlá investovať niekoľko biliónov USD. Rovinatý púštny ostrov s rozlohou 24 km2 by sa tak mal zmeniť v priebehu niekoľkých rokov na luxusný dovolenkový rezort s hotelmi, chatkami a zábavnými centrami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale kým sa tak stane, prajem našim a aj tým ostatným archeológom, aby sa im na Failake darilo a aby vykopali ešte mnoho podobných pokladov.

Foto: ja

Radovana Keliarová

Radovana Keliarová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý môj doterajší život je zmena. A prežívanie snov. Bláznivé veci ma pritom neobchádzajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKuwaitlandFotkyMôj chlebíkSúkromnéĽudia a ich dotykyCestovateľské impresieFotodenník zo školy v prírode

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu